Volejbal Ostrava






 

     Volejbalový spolek Ostrava

Abstrakt







 

Univerzitní sportovní klub Slávie Ostravská univerzita, z.s.

Abstrakt
Zájemci z řad hráčů - volejte na 776 290 564. Informace o klubu zde
Projekt je realizován s finanční podporou Národní sportovní agentury
Projekt je realizován s finanční podporou Moravskoslezského kraje
Projekt je realizován s finanční podporou Statutárního města Ostravy
Projekt je realizován s finanční podporou Statutárního města Ostravy, městského obvodu Ostrava-Jih

POZOR !! Čekají nás povinné ZDRAVOTNÍ PROHLÍDKY! Mládež

POZOR !! Čekají nás povinné ZDRAVOTNÍ PROHLÍDKY!

Vážení rodiče, hráčky a hráči, letošní sezóna pomalu končí, mistrovské soutěže jdou do svých finálových částí, ale i tak je pro nás ve Volejbalovém spolku Ostrava zdraví našich členů stále na prvním místě. Proto i nadále pokračujeme ve spolupráci s Centrem sportovní medicíny, kde jsme i pro letošní rok domluvili zdravotní prohlídky pro všechny hráčky a hráče počínaje družstvy a starší. Abychom podpořili kvalitní vyšetření včetně zátěžových testů (zátěžové EKG).

Legislativa ČR

Od 1. 1. 2014 je účinná nová Vyhláška o zdravotní způsobilosti k tělesné výchově a sportu, vydaná Ministerstvem zdravotnictví ČR pod č. 391/2013 Sb. Tato vyhláška zavádí povinnost zdravotních prohlídek pro všechny sportovce účastnící se organizovaných soutěží. Na jejím základě je pak ČVS povinen kontrolovat platnost těchto zdravotních prohlídek u svých členů hrajících soutěže.
 

Definice typu sportovce

Výše zmíněná vyhláška definuje, kdo je „výkonnostní sportovec“, kdo „vrcholový sportovec“, a jaké typy lékařských prohlídek musí úspěšně absolvovat pro provozování určitého druhu sportovní činnosti.
 

Výkonnostním sportovcem je osoba, která vykonává výkonnostní sport v organizovaných sportovních soutěžích nebo se na ně připravuje, a která je registrována v organizaci, která organizuje sportovní soutěže.
 
Vrcholovým sportovcem je osoba, která vykonává vrcholový sport na úrovni státní reprezentace nebo osoba, která se k reprezentaci připravuje jako člen sportovního centra mládeže nebo obdobného zařízení pro přípravu sportovců.

Všichni registrovaní členové našeho volejbalového oddílu VOLEJBALOVÝ SPOLEK OSTRAVA jsou tak z pohledu vyhlášky VÝKONNOSTNÍMI SPORTOVCI.
 

Typy lékařské prohlídky

Každý výkonnostní sportovec musí absolvovat:
vstupní lékařskou prohlídku – absolvuje sportovec obvykle pouze jednou, a to před registrací v ČVS; při první prohlídce u lékaře (při změně lékaře může nový lékař provádět opět vstupní prohlídku, především pokud nemá k dispozici veškerou předchozí zdravotní dokumentaci sportovce);
pravidelnou lékařskou prohlídku – absolvuje sportovec každých 12 měsíců.

Obsah lékařské prohlídky

Obsahem každé lékařské prohlídky (vstupní i pravidelné) musí být tzv. “základní vyšetření“:
  • rodinná anamnéza se zaměřením na výskyt náhlého úmrtí;
  • sportovní anamnéza se zaměřením na provozovanou pohybovou aktivitu posuzované osoby a popis druhu, časové a fyzické náročnosti sportu, pro který je posuzována;
  • rozbor údajů o dosavadním vývoji zdravotního stavu posuzované osoby a dosud prodělaném onemocnění a užívaných léčivých přípravků s cíleným zaměřením zejména na výskyt nemocí, které mohou omezit nebo vyloučit zdravotní způsobilost posuzované osoby ke sportu nebo tělesné výchově, k nimž je posuzována;
  • komplexní fyzikální vyšetření s důrazem na posouzení stavu a funkce orgánů a systémů posuzované osoby, které budou zatěžovány sportem nebo tělesnou výchovou, k nimž je posuzována;
  • rozbor údajů o vykonávaném sportu nebo tělesné výchově.
 
Vstupní lékařská prohlídka pro výkonnostního sportovce vedle základního vyšetření dále obsahuje:
  • zjištění základní antropometrie;
  • standardní klidové elektrokardiografické vyšetření (měření EKG);
  • laboratorní a jiná odborná vyšetření, pokud to vyžaduje zdravotní stav zjištěný základním vyšetřením nebo pokud je to nutné s ohledem na věk posuzované osoby nebo zdravotní náročnost sportu a předpokládanou intenzitu zatížení a objem tréninku.
Formulář ke stažení: /data/ckeditor/file/Zadost_o_posouzen_zdravotniho_stavu.docx
 
Pravidelná lékařská prohlídka obsahuje vedle základního vyšetření laboratorní a další odborná vyšetření, pokud to vyžaduje zdravotní stav posuzované osoby zjištěný základním vyšetřením nebo zdravotní náročnost sportu nebo předpokládaná intenzita zatížení a objemu tréninku.
 

Lékař a formulář

Zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách v § 51, odst. 3 pism. b), pak stanoví, že zdravotní způsobilost k výkonnostnímu sportu v organizovaných sportovních soutěžích posuzuje a lékařský posudek vydává registrující poskytovatel nebo poskytovatel v oboru tělovýchovné lékařství. V souladu s § 42 odst. 1 písm. b) a odst. 2 tohoto zákona je tímto poskytovatel (lékař) v oboru všeobecné praktické lékařství nebo v oboru praktické lékařství pro děti a dorost. Více informací můžete nalézt v článku lékařského časopisu Pediatrie pro praxi.
 
Pro lékařský posudek není zákonem předepsaný žádný konkrétní formulář. Lékaři postupně v praxi vytvořili formulář, který naleznete V PŘÍLOZE. ČVS doporučuje používat u lékařů právě tyto žádosti o posouzení zdravotní způsobilosti. Akceptovány budou i jiné podoby formuláře, ze kterých bude jasně patrné, o jaký typ prohlídky se jednalo (výkonnostní/vrcholová, vstupní/pravidelná) a že se jednalo o prohlídku pro sportovní disciplínu volejbal.
 
Pokud bude prohlídka provedena u praktického lékaře, je ale NUTNOU součástí i vyšetření EKG, které část praktiků nemá a proto se může stát, že budete posláni na specializované pracoviště sportovního lékařství pro úplnost vyšetření!
 

Závěr a shrnutí

Každý registrovaný hráč musí mít v době nastoupení k utkání platný lékařský posudek pro hraní volejbalu. Řídící orgán soutěže, tedy příslušný sekretariát, výkonný výbor, či soutěžní komise může kdykoliv provést kontrolu platnosti lékařského posudku u jakéhokoliv hráče prostřednictvím žádosti na oddíl, kde je registrován. Tento oddíl pak má povinnost dodat kopii lékařského posudku do 10 dnů.

Kompletní materiál k povinným lékařským prohlídkám sportovců naleznete i zde: /data/ckeditor/file/zdravotni-prohlidka.pdf
 

Časté otázky

Potřebuji lékařskou prohlídku, abych mohl hrát, co mám dělat?
Je potřeba zajít je svému praktickému lékaři se žádostí o lékařský posudek a prohlídku absolvovat.

Potřebuje lékařskou prohlídku každý hráč?
Ano. Každý hráč či hráčka nastupující v soutěžích ČVS v každé věkové kategorii od mladších žákyň po veterány musí absolvovat lékařskou prohlídku.

Nejsem aktivním hráčem, ale pouze členem ČVS (rozhodčí, trenér,…) potřebuji také lékařskou prohlídku?
Ne. Lékařskou prohlídku musí absolvovat pouze hráči nastupující v soutěžích ČVS, ostatní členové ČVS lékařskou prohlídku absolvovat nemusí.

Může mi lékařskou prohlídku provést můj praktický lékař?
Ano. Lékařskou prohlídku může provést praktický lékař i dětský praktický lékař.

Jak často musím chodit na prohlídku?
Po první vstupní lékařské prohlídce musí každý organizovaný sportovec (hráč) absolvovat pravidelnou lékařskou prohlídku minimálně jednou za 12 měsíců.

Musím mít lékařský posudek s sebou na utkání, abych mohl nastoupit?
Ne. Lékařský posudek není přímo při soutěžních utkáních nijak kontrolován. Kontroly probíhají mimo utkání v průběhu sezóny u sekretářů oddílu.

Musím o lékařskou prohlídku dopředu zažádat?
Záleží na vašem praktickém lékaři, ale obvykle ne. Stačí jen při návštěvě lékaře přinést vyplněnou žádost o provedení prohlídky – je zveřejněna na konci článku.

Co když můj lékař není schopen provést kontrolu EKG?
V takovém vás velmi pravděpodobně pošle na pracoviště, kde jsou schopni EKG měřit.

Co když můj lékař odmítne lékařskou prohlídku provést?
Praktický lékař má dán postup, který má dodržet. Je vhodné případně na tento článek odkázat (předložit jej lékaři). Pokud by i nadále odmítal, je vhodné zvážit návštěvu jiného lékaře.

Platí se u lékaře za prohlídku, a pokud ano, kolik?
Ano, za lékařskou prohlídku si lékaři účtují poplatek, zpravidla ve výši 150,- až 200,- Kč. Pokud váš lékař nemá přístroj na měření EKG a pošle vás na jiné pracoviště, pak i za tento úkon je účtován zpravidla poplatek ve výši 150,- Kč.
 
Některé zdravotní pojišťovny tuto prohlídku hradí – informace na webu příslušné zdravotní pojišťovny.